This website uses cookies to ensure you get the best experience. I consent Info & Settings
✨ Enjoy free worldwide shipping!

Deprecated: Function get_the_author_email is deprecated since version 2.8.0! Use get_the_author_meta('email') instead. in /data/web/virtuals/220648/virtual/www/domains/mapicto.com/wp-includes/functions.php on line 6031
Jakub Šlechta | September 29, 2020

10 nejzajímavějších měst na světě

Kdyby měl někdo stroj času a v rámci jednoho dne si srovnal Medellin dnes a před patnácti lety, nikdy by neuvěřil, jakou proměnou město prošlo. Ještě před patnácti lety patřilo město mezi ta s nejvíce vraždami na světě. Dnešku předcházely desítky let totální hrůzy. Všechno to, co známe ze seriálu, který všichni tolik milujeme… 

Dneska je tohle město považováno za jedno z nejlepších míst k životu v Jižní Americe. Já sám jsem si ho zamiloval. Je bezpečné, čisté, plné přírody, nabízí neskutečně moc aktivit a hlavně je plné skvělých Paisas – jak si místní pyšně říkají – kteří se o tohle všechno zasloužili. Minulost hodili za hlavu a šli dopředu. 

Radnice zvolila přístup “my Vám tady připravíme co nejlepší podmínky pro život a vy se snad nebudete muset dál zaplétat se zákonem.”

A jak dneska vypadá Medellin?

1. Město žije sportem ještě víc než Podolské nábřeží. Jsou tu obrovské sportovní areály, které jsou neustále narvané k prasknutí. K tomu se každou neděli uzavře velká část hlavních ulic a celé rodiny na několika proudové silnice vyrazí běhat, jezdit na kole nebo na bruslích. Skutečně, nikdy jsem neviděl město, kde by byl sport tak in.

2. Veřejné prostory jsou tu skutečně na úrovni, jsou to různé vzdělávací parky, kam si místní klidně jdou jen tak sníst svůj oběd.

3. Tím, že je střed města v údolí a ty nejchudší čtvrtě vysoko v kopcích, snadno se tu stalo, že ti nejchudší nemohli dojíždět za prací tam, kde příležitosti byly. A tak radnice přišla s tím, že chudé čtvrtě napojila na metro pomocí lanovek. Dnes jsou tu takové linky čtyři, další se staví. Od Medellinu se dneska učí celý svět. Podobné lanovky mají například nejen v blízkém La Paz, ale taky v Alžírsku a nebo nově Lagosu.

4. Místní ví, že když se budou ohlížet za minulostí, jenom je z toho bude bolet za krkem

Jak jsem někde zaslechl “Pro ty, co Medellin neznají, platí, že Medellin rovná se Escobar. Pro místní je Medellin všechno jenom ne Escobar.” Zkrátka se jde dál. Většina rodin kvůli tomu co se tu dělo v devadesátkách přišla o někoho blízkého a každý na to chce zapomenout. Dokonce se tu kvůli tomu zavedla taková věc – na domech bývají plastové květníky. Rodina, která o někoho přišla místo toho, aby člena pomstila, zasadila strom. Jméno nejznámějšího obyvatele Medellinu je v celém čtyřmilionovém městě sprosté slovo a nikdo ho nechce slyšet. V regionu jsem byl v oblastech, kde na období vzpomínali v dobrém, protože pro něho přímo pracovali, ale to byla naprostá výjimka. Všude ve světě se občas najdou lidé, kteří mají selektivní paměť.

Díky tomuhle všemu je dneska Medellin úplně skvělou vstupní bránou do Jižní Ameriky, tak jako pro mě.

Nadpis

Morbi imperdiet, mauris ac auctor dictum, nisl ligula egestas nulla, et sollicitudin sem purus in lacus. Ut tempus purus at lorem. Neque porro quisquam est, qui dolorem ipsum quia dolor sit amet, consectetur, adipisci velit, sed quia non numquam eius modi tempora incidunt ut labore et dolore magnam aliquam quaerat voluptatem. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum. Aliquam erat volutpat. Aenean fermentum risus id tortor. Duis risus. Integer vulputate sem a nibh rutrum consequat. Phasellus enim erat, vestibulum vel, aliquam a, posuere eu, velit. Integer lacinia. Praesent in mauris eu tortor porttitor accumsan. Fusce aliquam vestibulum ipsum. Nulla non lectus sed nisl molestie malesuada.

Nadpis h3

Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. Cras pede libero, dapibus nec, pretium sit amet, tempor quis. In rutrum. Curabitur sagittis hendrerit ante. Nulla quis diam. In convallis. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat. Etiam commodo dui eget wisi. Vivamus porttitor turpis ac leo. Curabitur vitae diam non enim vestibulum interdum. Vivamus porttitor turpis ac leo. Quisque porta. Curabitur ligula sapien, pulvinar a vestibulum quis, facilisis vel sapien.